Açılmış Gözenekler Sarkmaya Sebep oluyor

Yağlı ciltlerdeki açılmış gözeneklerin ciltte sarkmalara neden olabileceğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Emine Özge Ayabakan, bu durumun oluşmaması ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Yağlanmanın şiddetine bağlı olarak geniş gözenekler, beyaz ve siyah noktalar, bazen deri seviyesinden kabarık kırmızı ve hatta irinli sivilceler, ağrılı kistler gözlenebileceğini ifade eden Ayabakan, yağlanma düzeyine göre görülen bu sivilcelerin, geniş gözenekler, fiziksel bir rahatsızlık gibi algılansa da psikolojik sorunlar yaratabileceğine değindi.

Yaşlandıkça Sarkma ve Çizgiler Belirginleşiyor

İleri yıllarda parlak görüntülü yağlı ciltlerde, daha az çizgi oluşur ancak aşırı durumlarda erken cilt sarkmaları görülebilir. Yaşlandıkça kırışıklıktan çok derin çizgiler belirgin hale gelir.

Bu sorunlar mutlaka dermatoloji doktorlarının tedavisini gerektirir. İlaç tedavisi ile birlikte peeling, akne laseri, öngörülen dermatolojik cilt bakımları, maskeler tedavinin gidişatında etkin rol oynar. Her hastada ayrıntılı bir cilt muayenesi ve analiz yapıldıktan sonra, kişiye özel tedavi programı hazırlanır.

Evde Yapılan Bakım Yöntemlerine Dikkat!

Evde yapılan bilinçsiz bakımlar, sivilcelerin sıkılması, o bölgelerde leke ve iz kalmasına neden olabilir. Lekelerin ve izlerin düzelmesi, aknelere göre çok daha zordur. Sivilceler deride kaşıntılı, kırmızı ve deri yüzeyinden kabarık şekilde ya da deriden çökük, çukur şeklindeki izler oluştururlar.

Peeling ve Lazer Tedavileri

Dermatoloji doktorlarınca uygulanması gereken cilt soyma işlemi (peeling) ve lazer uygulamaları akne izlerinin silinmesinde uygulanan etkili bir yöntemlerdir. İzin derinliğine göre yüzeysel ya da derin peeling işlemi yapılabilir. Meyve asitleriyle yapılan peeling yüzeysel akne izlerinde tercih edilir. Daha derin izlerde orta- derin peeling işlemleri uygulanır. Bir haftalık iyileşme süreci sonunda belirgin bir düzelme sağlanır. Peeling işlemi sonrası akne izlerinde azalmanın yanında ciltte parlak bir görünüm kazanılmış ve aknelerden kalan lekelerde de hafifleme sağlanmış olur.

Leke, sivilce izleri, derinlemesine siyah nokta temizliği doktorunuz tarafından önerilirse, uygun koşullarda cilt doktoru tarafından yapılmalıdır. Dermatoloğunuzun önerdiği tedaviler ve güneş koruyucularla tedavi tamamlanır.

Tedavi sivilceler yok olmuş, gözenekler sıkışmış, lekeler kaybolmuş olarak sonlandırılır. Cildiye hekiminin önerdiği uygun dermokozmetik ürünlerle cilt bakımına devam edilir.

Makyaj Ürünü Seçerken…

Cilt temizliği günde 2 kez, sabah ve akşam olmak üzere doktorunuz tarafından önerilen uygun bir temizleyici ürün ile yapılmalıdır. Makyaj ürünü seçerken su bazlı ve siyah nokta yapmayan (non-comedojenic) türde ürünler seçilmelidir. Gece yatarken makyaj temizlenmeli yağsız, su bazlı bir nemlendirici kullanılmalıdır. Tedavi mutlaka çok düzenli yapılmalıdır. Sivilceleri kesinlikle sıkmamak gerekir çünkü iltihabın yayılması ve kalıcı izlerin olumuna neden olunur.