Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe düzenlemeye karar verdiyseniz elinize bir tırmık alıp bahçeye çıkmadan önce önce kalem kağıda sarılmalı ve bir plan yapmalısınız. Bahçenin bir krokisini çizip yapmak istediğiniz düzenlemeleri bu taslağa eklemelisiniz. Yanına bir de ihtiyaç ve yapılacaklar listesi eklemeniz en idealidir. Bu makaleyi okuduktan sonra planın neleri içereceği hakkında epey fikir sahibi olacaksınız, merak etmeyin. Sırasıyla bu içeriğe bir bakalım.

Olmazsa olmazları belirleyin: Bahçede havuz, gölet, minik heykeller, çeşme, yemek masası, salıncak, çiçek yatakları ve hatta bir de sebze köşesi olsa hangimiz hayır deriz? Ancak bahçenin büyüklüğü daha doğrusu küçüklüğü çoğu kez elimizi kolumuzu bağlar. Öyleyse bir eleme yapılmalı. Bahçenizde vazgeçemeyeceğiniz öğeler neler? Kimisi mangal keyfinden vazgeçemez kiminin de hayali bahçeye bir hamak kurmaktır. Seçimlerinizin birbiriyle uyumuna da önem verin.

Küçük bahçeler için hayal gücünü çalıştırmak gerekir. Küçük bir yürüme yolu, sebze ve çiçek ekebileceğiniz köşeler, bir dinlenme bankı veya bahçe pufları gibi pek çok seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Bahçeniz küçük olsa da yapabileceklerinizin çokluğu sizi şaşırtacaktır.

Bahçede nelerin yer alacağına işin başında karar vermek maliyeti de düşürür. Plansız olarak bir yapı markete girip sevdiğiniz her şeyi arabaya atmaya başladığınızda gereksiz ya da bahçenize uygun olmayan şeyler alma riskiniz büyüktür.

Bahçeyi tümüyle ele alın: Bahçe krokisi bu adımda oldukça öne çıkıyor. Çiçeklerle donattığınız avlunuzda elinize bir gazete alıp bahçede keyif yapmaya yer kalmadıysa, düzenlemede sorun var demektir. Bahçenin büyüklüğüne göre bitkilere olduğu kadar kendinize de yer açmayı unutmayın. Masa sandalye, oturma bankı, yemek masası, küçük masa, şezlong benzeri pek çok oturma gruplarından sizin yerinize uygun birini seçebilirsiniz.

Bahçede toprak yerine sert zemin kullanmayı istiyorsanız düz beton yerine daha farklı tasarımları deneyebilirsiniz. Çakıl taşları, basamaklar ve kaldırım taşı gibi seçenekler aklınızda olsun. Çeşitli bahçe fotoğraflarını inceleyerek küçük bahçeler için bile oldukça yaratıcı çözümler olduğunu görebilirsiniz. Bu tip kombinasyonlar bahçeyi sıcak ve doğal gösterir.

Bahçe duvarı ya da çitlerinizi de düzenlemenin içine katmayı unutmayın. Sarmaşıklar ya da çeşitli aydınlatma ürünleri ile bahçenizin duvarlarını bu oyuna dahil edebilirsiniz. Aplikler, aynalar hatta resim çerçeveleri asmanız mümkün.

Bahçe planını çizin: Bu yazının girişinde size kroki çizmeniz gerektiğinden söz etmiştik. İşte şimdi tam zamanı. Yukarıdaki adımlarla ilgili yeterince kafa yorduysanız düşündüklerinizi artık kağıda dökebilirsiniz. İşler hızlı ve düzenli ilerler. Yukarıdaki kadar ayrıntılı bir kroki şart değil. Bahçeyi gözünüzde canlandırabilmeniz yeterli.

Sade ve tutarlı bir tarz seçin: Renk şemasını ve temanızı sade tutun. Farklı tarzlara ait birçok şeyi aynı bahçeye koymak kalabalık yaratır. Plastik masa, ahşap sandalye, spot ışık, parlak kumaş birlikteliği gibi birbiriyle örtüşmeyen ve bahçede kaos yaratacak bir gruptan kaçının. Bir bahçenin dinlendirici, ferahlatıcı olması gerekir. Doğada sık rastlanan renkleri ve doğal malzemeleri kullanın.

Bahçenizi aydınlatmak için dış mekanlar için üretilmiş LED lambalardan faydalanabilirsiniz. Bu şekilde elektrik faturasına da fazla yük bindirmemiş olursunuz. Bahçe aydınlatma ürünü satın alırken geceleri bahçeyi kullanıp kullanmayacağınız sorusu önemlidir. Sadece güvenlik amaçlı ve yolunuzu bulmak için lamba satın alıyorsanız bahçeye büyük bir aydınlatma direği yerleştirmeniz gerekmez.

Bahçenin bittiği yere dikkat çekici bir öğe koymak gözlerin otomatik olarak bu noktaya kaymasını ve bahçenin daha geniş görünmesini sağlar. Bahçenin sonuna bir heykel, çeşme, taş duvar vb ekleyerek böyle bir odak noktası yaratılabilir. Yukarıdaki örnekte saksılı kapı ve büyük küp odak noktasına güzel birer örnek oluşturuyorlar.