Balık Yağı Şizofreniyi Önlüyor

Avustralya'daki Melbourne Üniversitesi'nden bilim adamlarının  araştırması, 3 ay boyunca omega-3 içeren balık yağı hapı kullananlarda şizofreni  belirtilerinin daha az olduğunu ortaya koydu. Bilim adamları, 13-25 yaşında, şizofreninin ön belirtilerini gösteren  katılımcılardan bazılarına 3 ay boyunca balık yağı hapı verdi. Katılımcıların  diğer bölümü ise içinde etken madde olmayan haplar (plasebo) kullandı. Bir yıl  sonra balık yağı kullananların sadece yüzde 10'una, plasebo alanların ise yüzde  40'ına şizofreni teşhisi koyuldu. 

Şizofrenlerin kan hücrelerinde omega-3 gibi yağ asitlerine az  rastlandığını hatırlatan bilim adamları, bu durumun beyin hücreleri için de  geçerli olabileceğinden yola çıkarak balık yağının beyindeki iltihaplanmayı  azaltıp sinir hücrelerinin korunmasını sağlayabildiğini belirtti. 

Ancak bilim adamları, araştırmanın küçük çaplı olduğuna ve sonuçların  başka çalışmalarla da doğrulanması gerektiğine dikkati çekti. Sonuçları "New Scientist" dergisinde yayımlanan araştırma, risk  grubundaki kişilerin terapilerin yanında balık yağı alabileceği fikrine ışık  tutuyor. Hastanın kişilerle ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi  dünyasında yaşadığı kronik bir akıl hastalığı olan şizofreni genellikle 18-25 yaş  döneminde başlıyor. Hastalığın erken belirtileri aylar hatta yıllar önce ortaya  çıkabiliyor.