Beyninizi eğiterek daha organize çalışın!

Bilim insanları beynin en iyi organizasyon araçlarından biri olduğunu söylüyorlar. Peki, ama hayatınızı düzenlemek için onu nasıl yönlendirebilirsiniz? Zihninizi organize ederek hayatınızı da organize etmiş olursunuz aslında. İşte, daha az zamanda daha çok işi başarmak için beyninizi eğitmenizi sağlayacak 3 kışkırtıcı strateji…

Mantık tarafınızdan faydalanın
Düzensizlik, organize olamamak beraberinde endişe ve korku getirir. Beynin badem şeklindeki bölümü amigdala, beynin en ilkel parçasıdır. Rasyonel düşünmenin yanı sıra beynin organizasyon yeteneğinin temelidir burası. Daha çok prefrontal kortekste (beynin alın lobunun önünde) bulunur. Bu alanı, gider raporu formu doldurarak ya da hesap tablosu incelemek gibi eylemlerle hızlandırdığınızda daha mantıklı düşünme yoluna girecek ve işlerin daha etkili bir biçimde üstesinden geleceksiniz.

Hafıza kaslarınızı esnetin
Sabah ilk yapacağınız şey, yaklaşan günlük işleri adım adım zihninizden geçirmek olmalı. Zihinsel bir “yapılacaklar listesi” oluşturun ki bu sizin işleyen belleğinizi teşvik etsin. Beyninizin bellek kısmı size bilgi depolama ve karmaşık bilgileri kullanmanıza yardım eder. Zihninizdeki listedekileri sırasıyla yerine getirmeye odaklanın. Eğer bu odaklanma kesintiye uğrarsa (mesela telefon çalmasıyla), kendinize cevap vermenin gerekli olup olmadığını bilinçli bir çaba ile sorun, başka bir eylem sizin işleyen belleğinizin içine girebilir. Bir kere başka bir işle uğraştıktan sonra tekrar zihinsel listenize gidin ve odaklanın.

Biraz ara verin
Beyin etkileyici bir donanımına sahip olmasına rağmen, yapabileceklerinin bir sınırı vardır. Çoğu yetişkin bir işe sadece 60 dakika odaklanabilir. Dikkatinizi daha fazla odaklamak için saat başı meşgul olduğunuz işi bırakın ve biraz yürüyün. Başka bir eylem, beyninizi “reset”ler, yani yeniden kurar ve yapılmakta olan işe devam etmek üzere hazır hale getirir.