Çocuğa anneanne ya da babaanne bakabilir mi?

Çalışan annelerin en büyük kabusudur, çalışmaya başladığında bebeğine kimin bakacağı konusu. Çocuğa aile büyüklerinin bakması doğru mudur? Yabancı ya da lehçesi değişik bir bakıcının çocuğun konuşmasına etkisi ne olur? Özellikle 0-3 yaş bakımı neden önemlidir? Annelerin kafasını kurcalayan tüm bu soruların yanıtlarını Pediatrist – Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin veriyor…

Yeni doğan çocuğa akrabaların bakması doğru mu?
Hiç kimse, hiçbir şey annenin yerini tutmaz. Çünkü bebek daha anne karnındayken annenin kokusunu kodlar ve o kokuyu bilerek kime yöneleceğini bilerek doğar.

İnsanda koku duyusu çok körelmiştir. Fakat anne karnından itibaren ilk 3 yaşa kadar koku algısı çok yüksektir ve bebek annesinin kokusunu bilerek doğar.

Çocuk annesinin kokusunu bilir
Bir oda dolusu insan arasında, bebek, annesi dışarıya çıktığı zaman ağlar, içeriye girdiği zaman susar. O nedenle ne kadar iyi bakarsa baksın annenin yerini hiç kimse tutamaz.

Genlerin bir sonraki jenerasyona aktarılması denildiğinde, o bebek esas olarak aile büyüklerinindir. O nedenle torun çok kıymetlidir ve aile büyükleri büyük bir özenle torunlarına çok iyi bakacaklardır.

Aile büyükleri de bebek bakabilir
“Acaba aile büyükleri eski düşüncelerle mi çocuk yetiştirir?” görüşüne ben tamamen karşı duruyorum. Çünkü çocuk yetiştirmenin eskisi yenisi yoktur. Özellikle ilk 3 yaşta çocuğun istediği tek bir şey vardır; sevgi.

Bebeğin üç yaşamsal talebi vardır; uyut beni, yıka beni, besle ve bunu anında yap. Çünkü henüz altben yaratığıdır, 'bekle'yi bilemez. Beyin ihtiyacını belirler ve bunu anında ister.

“Bana bunu anında ver”, “beni ağlatma”; ilk 3 yaşına kadar kural budur. Bunun da jenerasyonlarla, ilerleyen ve değişen medeniyetlerle hiçbir alakası yoktur.

Çalışan anne bakıcı seçerken nelere dikkat etmeli?
Anne, değişmeyecek bir bakıcı bulmaya önem vermelidir. Bakıcının konuşması, lisanı farklı olabilir; çocuk bunlardan etkilenmez.

Birden fazla dil konuşabilir
İsterse evin içinde 4-5 çeşit lisan konuşulsun, çocuk onunla konuşulan lisana döner. O kişiyle o lisanı, diğeriyle kendine ait lisanı konuşabilir. Böyle bir yeteneği vardır. Çünkü 0-3 yaşta çocuk kameradan üstündür.

Çocuk, saniyede 30 milyon kayıt yapabilir. Hiçbir kamera ve teyp bu yetenekte değildir. O nedenle “çocuğun lisanı bozulur, çocuk yanlış şeyler öğrenir” gibi şeyler düşünmemek gerekir.

Çalışan bir anne için 0-3 yaş, en önemli yaştır. Daha sonra çocuk diğer insanlara da ayrılabilir. Bu, çocuğun onu besleyen kişiye yöneldiği bir dönemdir.

Çocuk yüzleri ezberler
Beyindeki tüm sistemleriyle çocuk, onu besleyen kişiye yönlenecek yeteneklere sahiptir. O nedenle 0-3 yaş özellikle çalışan anne için önemli olan yaştır. Bu dönemde çocuğa bakan yüzün değişmemesi gerekir.