Çocuktan al haberi!

ldu. Aileler tersini düşünse de çocukların dijital oyuncakları çok iyi kullanması onların üstün zekâlı olduklarını göstermiyor. Çocuklar internette ve sosyal ağlarda mahremiyet duyguları gelişmediği için kişisel verilerini paylaşmaması gerektiğini bilmiyor. Ailelerin büyük çoğunluğunun çocukların Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda nasıl davranması gerektiğine ilişkin bir fikri yok. Bu konuda yardım da almıyorlar. Yatağa girerken bile telefonu elinden düşürmeyen çocukların sayısı arttıkça kuşak çatışmasının şiddeti de yükseliyor. İnternet korsanları çocukların sosyal ağlarda paylaştığı kişisel bilgileri, onları 'truva atı' olarak kullanıp elde edebiliyor. Bu yüzden çocuklar hedef olarak seçiliyor. Sorun yasaklarla çözülmüyor. Ailelerin banka hesapları ve kredi kartları da tehdit altında. Tablet veya akıllı telefonlarda uygulama izni verdiğiniz çocuklar haz duyguları gelişmediği için oyunlara birkaç yüz dolarlık ödeme yapabiliyor. Hem mobil oyun hem de internet oyunları için benzer tehditler söz konusu oluyor. Yasakçı değil, yönlendirici olmak daha önemli.

UYGULAMA VE OYUN LİMİTİNİ BİRLİKTE BELİRLEYİN!
Ailelerin kredi kartı ile mobil uygulama ve internet oyunlarında karakter satın alan çocuklarını takip etmesi gerekiyor. Bankaların internette kullanılması için geliştirdiği sanal kartlar daha güvenli. Sanal kart veya gift kart ile uygulama satın almasını sağlayın. Mutlaka aylık limit belirleyin. Bu limiti aştığı takdirde kullanamayacağını söyleyin. 13 yaşından küçük çocuklar için Facebook kullanımı yasak. "Arkadaşlarım da kullanıyor" diyen çocuğunuzun şifresini sizinle paylaşmasını sağlayın.

AİLELER İNTERNET EĞİTİMİ ALMIYOR
Pek çok aile çocuklarının internet ve bilgisayar kullanım alışkanlıkları konusunda uzman desteği almadan her şeyi kendisi keşfederek çocuğunu yetiştiriyor. Her aile "Bak bizim çocuk 2 yaşında ama dokunmatik telefon ve tabletleri çok rahat kullanıyor" şeklinde diyaloglarla sanki yarışa çıkmış durumda. Dokunmatik ekranlı tablet ve akıllı telefonların çocukların dikkatini çekmesi doğal. Önemli olan ailelerin doğru rehberlik modeli ile çocuğuna yardımcı olması.

TABLET OYUNCAK
Çocuklar tablet ve akıllı telefonları kendi oyuncakları haline getiriyor. Gündüz anne-babanın kullandığı cihazlar akşam çocuğun oluyor.

Kaynak: Timur Sırt