Denizde saçları koruma yolları

İlerleyen günlerde daha da ısınacak olan havalar, bize, kendimizi bir an önce denize ya da havuza atma hayalleri kurduracak! Ancak denizde ya da havuzda serinlerken, dikkate almamız gereken bazı noktalar var. Bunlardan bir tanesi saçlarımız! Deniz suyunun içindeki mineraller, saçlarımızı besleyebilir; fakat uzun süre saçta kalırsa, saçların matlaşmasına ve kurumasına neden olur.

Zararlı güneş ışınları, saç boyasındaki pigmentleri etkiler ve renginin zamanla solmasına neden olur. Bu nedenle koyu renk saçlar güneşin etkisiyle kızıllaşırken, sarı renk saçlar iyice açılmaktadır. Saçların rengini, tatilde korumak için yapılacak ilk işlem, kuaförünüze de danışarak kaliteli bir saç boyası kullanmasını sağlamak olacaktır.

Saçlarınızda boya varsa, tatilde saç renginizle aynı renkte bir şampuan boya kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınız tatil boyunca rengini muhafaza edecektir.

Deniz tuzu saçlarınızı kurutabilir; havuzdaki klor da saçlarınıza yeşilimsi bir renk verebilir. Rüzgârın ve güneşin etkisiyle de bu olumsuz sonuçlar ikiye katlanabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek ve saçlarınızı koruma altına almak için, plaja gitmeden önce saçınızı şampuanlayıp ardından duş sonrası saç bakım kremi sürebilirsiniz.

Havuzda ya da denizde yüzdükten sonra ise, saçlarda biriken kimyasalları ve mineralleri temizlemek için arındırıcı bir şampuan ya da saç bakım serumu kullanabilirsiniz.

Denizden sonra saçlarınızı mutlaka yıkayıp, uygun bir bakım ürünü kullanabilirsiniz. Bu bir saç maskesi ya da güneş koruma faktörlü bir sprey olabilir.

Şampuan ve bakım ürünleri kullandıktan sonra, saçları iyice durulamak çok önemlidir. Saçları, şampuan ya da krem kalıntısı kalmayacak şekilde tamamen durulamaya özen göstermelisiniz.

Tatile gidecekseniz ve saçlarınızı boyatmak istiyorsanız; o zaman istediğiniz renkten birkaç ton daha koyuya boyatabilirsiniz. Güneşin etkisiyle saçlarınız istediğiniz tona daha doğal bir biçimde kavuşacaktır.

Saçlarınız çok ince telliyse, onları güneşten koruyan ve yağ şeklinde olan ürünleri kullanabilirsiniz.