Diyet yaparken dondurma yenir mi?

Yaz aylarında kim bir parça mutluluğa hayır diyebilir ki? Evet Dünyanın en sevilen sütlü tatlısı dondurmadan bahsediyoruz. Bu vazgeçilmez lezzet bir çok tatlıdan daha fit desek…

Dondurma hem lezzetli hem besleyici

Dondurma; içerdiği protein, karbonhidrat ve yağın yanında; A, C, D, E ve B grubu vitaminleriyle kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi minerallerden zengin bir sütlü tatlıdır. Zengin besin içeriğiyle son derece besleyici özelliklere sahiptir. Diğer tatlılarla ufak çapta bir karşılaştırma yapıldığında da kalori içeriği son derece düşüktür. Eşit miktarlarda 100 gr baklava 329 kalori, sütlü çikolata 537 kalori enerji içerirken, meyveli dondurmalar yaklaşık 132 kalori içerir. 

Dondurma keyfi diyetimi bozar mı?

Dondurma dengeli olarak 2-3 top tüketildiği sürece kilo aldırmaz ancak çok yüksek miktarlarda tüketimi tabi ki kilo kontrolünü olumsuz etkileyecektir. Diyette dondurma tercih ederken ekstra karamel veya çikolata sos, krema, fındık ya da fıstık parçacıklarından uzak dur ve mümkün olduğunca meyveli vanilyalı alternatifleri tüketmeye çalışın.

Dondurma yersem beslenmemden neleri çıkartmalıyım?

2 top normal sade/meyveli dondurma için = 1 su bardağı light süt+ 100 g meyve ve 1 tatlı kaşığı sıvıyağı diyetinizden çıkarmanız yeterlidir.

Dondurma benim için güvenilir mi?

Çabuk bozulan besinlerden biri olan süt ve süt ürünleri pastörize edilmiş sütten üretildiği sürece genellikle güvenli besinlerdir. Dondurmanın sağlık ve hijyen kurallarına uygun hazırlanması oldukça önemlidir. Çünkü süt mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Kolay bozulur ve sağlık için tehlikeli hale gelir. Hijyenik koşullarda üretilmemiş dondurmalara dikkat! Sen ve ailen için güvenilir olan paketli dondurmaları ve güvenilir markayı tercih edebilirsin.

Sen de azın sık sık dondurma tüketenlerdensen; dondurma tüketiminde dikkatli davranmalısın işte sana birkaç fit not;

• Dondurma saatini 17.00’den önce tercih et!
• Akşam yemekten sonra dondurma tüketimlerinde meyveli dondurmalarını tercih edebilirsin.
• Dondurmanın lezzetine lezzet katmak için ekstra; çikolata, kurabiye, meyve ve meyve parçacıkları, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerle çeşitlendiriyorsan masum görünen dondurmanın kalorisini en az 100-150 kalori arttıracağını unutma!
• Dondurmayı yemek sonrası tatlı olarak değil ara öğün alternatifi olarak yemekten 2-3 saat sonra ya da önce tüketin.
• Dondurmanın etiketine bak! Sağlıklı ve güvenilir paketi tercih etmelisin.
Doya doya bir yaşam sağlıklı ve fit günler dileğiyle…