Erkekte Orgazm

Mutluluk veren bir sevişme eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve onları bütünleştirir.”

Yapılan bir çalışmaya göre ülkemizde erkeklerin yaklaşık % 95’i orgazm olmaktadır.

 

Orgazm Nedir?

Sevişme öncesi partneri çıplak olarak görme, tatma, dokunma, işitme yani partnerin sesini duyma, koku gibi seksüel uyarı veya düşünceler ile başlayıp beyin ve vücudun ortak hareket etmesi sonucu yaşanan ve sonunda meninin erkeğin cinsel organından yanardağdan lav gibi fışkırması yanında erkeğin bu boşalma sırasındaki cinsel zevkinin doruklaştığı anda duyduğu tarifsiz hisse orgazm denir. Bir başka deyişle; orgazm çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan cinsel yanıtın son aşamasındaki hoş bir histir. Orgazm normal bir vücut fonksiyonudur. Orgazm öğrenilebilir istemli bir reflekstir.

Orgazmın İşlevi Nedir?

Beden ve ruhun kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle kişinin haz almasını sağlamasıdır. Ancak orgazm ilişkinin amacı değildir ve olmamalıdır.

Orgazmın Faydaları

Bedensel ve ruhsal olarak bir rahatlama sağlar.

Orgazmın Aşamaları

Masters ve Johnson adlı bilim adamları yaptıkları çalışmalarda orgazmı dört fazda ele almışlardır: 

1-Sertleşme yani Uyarılma Fazı: Er bezleriyle birlikte bulunduğu yerde iyi korunmuş ve vücutla birlikte rahatça hareket eden penisin normal durumundan çıkarak cinsel birleşmeye hazır duruma geldiği ve erkekte cinselliği yaşama ihtiyacının ortaya çıkmasıyla başlayan bu fazda genital organlara giden kan miktarında artma olur. Peniste süngeri andıran dokuların delikleri kanla dolup şişerek normal büyüklüklerinin iki katından fazla irileşirler. Artan kan miktarı penisin sertleşmesine yol açar. Penisin pembe renkli başı da büyür. Kan miktarının artmasıyla penisteki bazı damarlar kasılır. Ayrıca bu fazda penise giden kan miktarı arttığı için kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir, boyunda ve göğüste kızarmalar meydana gelir.

2-Plato yani Gerilim Fazı:Cinsel ilişkinin en aktif dönemlerinden biri olan bu fazda cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır, cinsel arzularda artış iyice belirginleşir. Kalp hızı artar ve ateş basması olur. Bacaklarda ve kalçalarda kasılmalar olur. Bu fazda idrar yolu duvarları normalin 2-3 katı şişer. Bu durumun idrar yolu duvarlarında yol açtığı gerilme önemli bir zevk kaynağıdır. Penisten berrak ve kaygan bir sıvı gelir. Bu sıvının içinde az sayıda canlı sperm bulunabilir. Bu nedenle kadının gebe kalması imkan dahilindedir.

3-Orgazmik yani Doyum Fazı:Daha önceki evrelerde artmış olan gerginliğin boşaltılması olarak algılanabilecek bu fazda cinsellik üzerine yoğunlaşma giderek artar, ateş basması tüm vücuda yayılır ve çoğunlukla ani biçimde penisin dip tarafındaki kas yapısının tümünde bir kasılma dalgası gelişir, penisinden meni akar. Fiziksel ve duygusal coşkunun bu son safhasına boşalma denir. Bu fazda idrar yolunun etrafındaki kaslar ard arda 6 -7 kez haz vererek kasılırlar. İşte bu spazmlar idrar yolundaki meniyi beyaz damlalar veya ufak bir sıcak akıntı halinde dışarı fışkırtır ve meni boşalmasıyla orgazm tamamlanır. Vücutta bulunan diğer kasların çoğu da kasılır ve tam zirve noktasında vücut kısa bir süre için kaskatı kesilebilir. Bu durumda bacak kasları düğümlenir, ani seğirmeler olur, penis şiddetle sıçrar, göz bebekleri büyür, aşırı titreme olur, çökme ve beniz atması olabilir, boğaz kurur ve yutkunma gereksinimi duyulur. Hatta bu fazda adeta çılgınlaşanlar da olabilir. Bayılmak, konuşmak ve gülmek de dahil olmak üzere değişik tepkiler verilebilir. Deneyli bir erkek bu faz boyunca kesinlikle kontrolünü kaybetmez, doruğa yaklaşır ama bu zevkli aşamayı uzatmak için duyumlarını bastırarak erteler. Bu fazda boşalma ile akıtılan meni miktarı 2 ile 6 mililitre arasındadır. Boşalma fiziksel süreçtir. Oysa orgazm bir histir. Genellikle ikisi birlikte gerçekleşir, yani insan bir yandan boşalırken bir yandan da müthiş yoğun bir hazza kapılır. Boşalmadan sonra penisin vajina içindeki hareketi devam edecek olursa müthiş acı çekilebilir ve bağırılabilir.

4-Çözülme yani Gevşeme Fazı: Daha önceki fazlarda gerçekleşen değişimlerin normale dönme sürecidir. Tüm bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer. Ateş basması kaybolur. Hızlı soluk alıp verme ve terleme görülür. Kalp hala daha hızlıdır. Bu fazda beyinden orgazm esnasında salgılanan endorfin adı verilen mutluluk hormonlarının etkisiyle cinsel uyaranlara kayıtsız kalınır ve tam anlamıyla bir gevşeme olur. Yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı ve kadında çok kısa olan bu fazda erkek kendini iyi hisseder, uykulu ve sakin olur, fiziksel ve ruhsal açıdan uyarılma öncesindeki gibi durgunluk hisseder.

Orgazm Süresi 
Erkekte 5-15 saniyedir.

Orgazm Tipleri

Erkekler de farklı orgazmlar yaşanır.

1-Nöbete Kapılma Tipi Orgazm:Penisteki nabız atışı anormal güçlüdür ve boşalma fışkırma şeklindedir. Bu tip orgazmda erkek kaskatı kesilir, ayaklarında, ağzında, kollarında veya vücudunun başka noktalarında seğirmeler görülür. 
2-Ilımlı Tip Orgazm:Penisteki nabız atışı anormal güçlü değildir ve boşalma damlama şeklindedir.

Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Tipleri

1-Anorgazmi yani Orgazm Olamama:Hiç orgazm olamama durumudur. Bu durum iç sıkıntısı, kişinin kendi kendine olan saygısı yitirmesi ve depresyon ile sonuçlanabilir. 
2-Rastgele Anorgazmi: Zaman zaman orgazm yaşanamaması durumudur. 
3-Koital Anorgazmi:Cinsel birleşme ile orgazm olamama ancak mastürbasyon vb. gibi ile orgazm olma durumudur. 
4-Erken Orgazm:Çok sık olarak görülür. Ve genellikle erken boşalma ile birlikte görülür.

Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Nedenleri

*Ön sevişmenin eksik ve aceleye getirilmesi, 
*Partnere karşı olan ilgi kaybı, 
*Alkolizm, 
*Depresyon ve üzüntü, 
*Şeker hastalığı, 
*Nörolojik bozukluklar ve nörolojik ilaç kullanımı, 
*Problemli bir çocukluk geçirilmiş olunması, 
*Baskı altında ve katı kuralların olduğu ailelerden gelen kişiler, 
*Cinsel konuların tabu olduğu ailelerde yetişenler, 
*Düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması, 
*Ergenliğe geçiş döneminde problemli ve travmatik cinsel deneyimlerin yaşanması, 
*Cinsel kimlik çatışmaları, 
*Sosyo-kültürel yasaklamalar ve aşırı dinsel inançlar, 
*Bilgisizlik, 
*Cinsel taciz veya tecavüz yaşamak, 
*Aldatılmak, 
*Depresyonda veya panik atakta kullanılan ilaçların bir kısmı, 
*Partnere güvenmeme, 
*Cinsel ilişkiye zorlanmak, 
*Duyarlı, bilgili, sıcak, yaşamı seven bir erkeğin nasıl olduğuna ilişkin yeterli rol modelinin bulunmayışı, 
*Güvenilir, emin, sosyal açıdan kabul edilebilir ve özel bir atmosferde, ödüllendirici ve destekleyici koşullarda bir cinsel deneyime girişme olanağını bulamama, 
*Kabakulak ve fil hastalığı, 
*Kalp yetmezliği, 
*Damar sertliği, 
*Aort anevrizmaları, 
*Böbrek yetmezliği, 
*Hidrosel ve varikosel gibi ürolojik hastalıklar, 
*Siroz, 
*Solunum yetmezlikleri, 
*Penis damar ve yapı bozuklukları, 
*Klinefelter gibi genetik hastalıklar, 
*Vitamin eksiklikleri, 
*Hipertiroidi, 
*Addison hastalığı ve böbreküstü bezi tümörleri gibi endokrin sistem hastalıkları, 
*MS, Parkinson , ALS, bazı sara hastalığı tipleri, 
*Sinir sistemini tutan tümörler, 
*Omurilik kanalını etkileyen travmalar ya da burayı tutan tümörler, 
*Pelvis kemiği kırıkları, 
*Obsesif-kompulsif” bozukluğu olanlar vb.

Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Tedavisi

*Bir erkek için cinsel fonksiyon bozukluklarının en çok görülenlerinden biri olan orgazm olamamayı herhangi bir hastalık olarak görüp, hekime başvurmaları tedavideki ilk adımdır. Tedaviden amaç orgazmı cinselliğin en önemli amacı olarak görmekten vazgeçip, ön sevişme, uyarılma, cinsel tecrübe, zevk ve çiftlerin birbirlerinin bedenlerini daha yakından tanımaları için terapi veya cinsel danışmanlık hizmetleridir. 
*İlişkiden bir buçuk saat önce alınan bazı ilaçlar erkeklerde orgazm olmayı kolaylaştırır. 
*Vakum Cihazı:El kadar küçük bir negatif basınç yaratan bu cihaz ile belli protokollerle orgazm olamama sorunu çözülebilmektedir. 
*Cinsel fonksiyon bozukluğuyla uğraşan çağdaş ve yeni yöntemleri uygulayan bir merkeze başvurmak. 
*Sevişme sırasında erkeklerin kendilerine uyguladıkları kontrolü gevşetmelidir. Hareket, soluma ve seslerini kısıtlamamalıdır. Kasılarak, boşalma işlemini gerçekleştiren adaleleri güçlendirmelidir.

Orgazm Hakkında Bilinmeyenler

*Erkeklerin çoğu orgazm anından sonra penislerine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar. 
*Erkeklerin orgazm sonrası vücutlarını yeniden bir sevişmeye ve orgazma hazırlanma süresi yaklaşık 20-30 dakika arasındadır ve erkek yaşlandıkça yani olgunlaştıkça bu süre uzar. 
*Erkekler daha genç yaşlarda en şiddetli ve doyurucu orgazmlarını yaşarlar. 
*Erkek cinsel olarak uyarılmaya başladıktan sonra orgazma ulaşabilmesi için belli aralıklarla partneri tarafından uyarılması gerekmektedir. 
*Sevişme süresinde erkek birkaç kez orgazm eşiğine gelip uyarılmayı yavaşlatarak keserse ve bir iki dakika partnerinin vücuduna dokunarak ve severek vakit geçirirse ve sonra yeniden uyarılıp doruğa ulaştığı zaman, duyduğu duygular daha kuvvetli ve alacağı cinsel zevk daha büyük olur. 

*Erkekler uykuda da orgazm yaşayabilmektedir. Cinsel içerikli rüyaların görülmesiyle meydana gelen uykudaki orgazmı erkekler kadınlardan daha çok yaşarlar. 

*Dr. Alfred Kinsey, "Sexual Behaviour in the Human Male" adlı raporunda ortalama bir erkeğin bir hafta içinde ulaştığı orgazm sayısı 2,5 dolayındadır. 

*Boşalma ve orgazmdan herhangi biri diğeri olmaksızın da gerçekleşebilir. Bir erkek boşalmadan da orgazmlar yaşayabilir. Her boşalan erkek orgazm olmak zorunda değildir. Başka bir ifadeyle her sevişme ve boşalma erkekte orgazm ile neticelenmez, hatta çoğu kez orgazm olmaz. 

*Bazen erkekler orgazm taklidi yapabilirler. Yapılan bir soruşturmada kadınların %51'inin ve erkeklerin %16'sının orgazm taklidi yaptığı ortaya çıkmıştır. 

CİNSEL TIP DERNEĞİ