Kışla birlikte mevsimsel depresyon da geliyor

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte güneş ışığı miktarındaki azalma, birçok kişide mevsimsel depresyona yol açıyor. Bayındır Hastanesi İçerenköy’den Psikiyatri Uzmanı Dr. Onur Özalmete, sonbahar ve kış aylarında fazla uyuma, aşırı beslenme ve kilo alımının mevsimsel depresyonun en önemli belirtileri olduğunu belirtiyor.

Dr. Özalmete, “Mevsimsel depresyon düzenli olarak sonbahar ve kış aylarında güneş ışığının azalmasıyla ortaya çıkan bir duygulanım bozukluğudur. Bu depresyon türünde diğer depresyon tiplerindeki belirtilerin aksine, fazla uyuma, aşırı yeme, kilo alımı ve bitkinlik daha sık görülür. Sonrasında genellikle çökkünlük, kaygı ve huzursuzluk ortaya çıkar” diyor ve mevsimsel depresyonla ilgili şu bilgileri veriyor:

Mevsimsel depresyonun sonuçları intihara sürükleyebiliyor

"Mevsimsel depresyon yaşayanlar sabah yorgun ve zor uyanır, enerjisi azalır, konsantrasyon güçlüğü çekerler. Rahatsızlığın diğer sonuçları, sosyal çevreden uzaklaşma, karamsarlık ve umutsuzluk, hayattan keyif almamadır.

Modern yaşama uyumu bozan bu hastalık, intihar girişimine varan ağır depresyon biçimine dönüşebilir. Bu nedenle her kış özellikle yorgunluk, kilo alma, aşırı uyuma gibi depresyon belirtilerini yaşayan kişilerin tanı ve tedaviye başvurmalarını öneriyoruz.

Depresyona sabah ışığıyla tedavi

Bu depresyon tipinin tedavi seçenekleri arasında genellikle ışık terapisi (fototerapi) yöntemi etkili sonuçlar verir. Tedavide tanısal değerlendirme çok önemlidir. Çünkü hangi tedavi yönteminin tercih edileceğine, psikiyatri uzmanının ayrıntılı değerlendirmesi sonrası hastanın kişisel özellikleri dikkate alınarak karar verilir. Fototerapide, gün ışığı ritminin taklit edilmesinin daha etkili olduğu düşünülür. Bu nedenle ışıkla terapi seansları özellikle sabah saatlerinde gerçekleştirilir. Antidepresan ilaçları da diğer bir tedavi seçeneğidir. Psikoterapinin depresyon tedavisinde yüksek oranda etkili olduğu kanıtlandı.”