Meme Dikleştirme Ameliyatı


Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile hormonsal sorunların yaşanması ile doğumdan sonra bebek emzirmek ile hızlı kilo alıp vermek ile ve daha birçok sebepten dolayı göğüslerinde sarkmalar oluşur.Bunun dışında bazı kadınlarda doğuştan memeleri taşıyan bağların zayıf olması ile çok erken yaşlarda göğüslerde sarkma görülür.


Ameliyat olmadan sarkmış göğüsler dikleştirilebilir mi?
Kesinlikle hayır. Ameliyat dışında göğüsleri toparlayacak ve dikleştirecek hiçbir yöntem yoktur. Piyasada bazı göğüs dikleştirici adı altında kremler satılmaktadır ancak etkili değildir.

 


Estetik göğüs dikleştirme ameliyatında iz kalır mı?
Çok küçük bir kesi izi olsa da mutlaka iz kalacaktır. Henüz iz bırakmayan bir ameliyat türü yoktur. Bu ameliyat izi zamanla hem çok küçük olduğundan hem zaman yenik düştüğünde rengi silikleşir ve fazla belli olmaz. Aslında estetik göğüs dikleştirme ameliyatında göğüs çevrenizin büyüklüğü ve göğüslerinizin sarkıklığı ameliyat izi boyutunu belirleyen en büyük faktör.

 


Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra bebek emzirilir mi?
Aslında evet emzirebilirsiniz ancak göğüs dikleştirme ameliyatından sonra bebek emzirirken göğüslerinizi biraz daha farklı bir teknikle tutarak emzirmeye çalışırsanız sorunsuz emzirebilirsiniz. Yani meme ucunu kaldırarak emzirmeniz gerekebilir.

Göğüsleri büyütmek için takılan silikonlar sarkık göğüsleri dikleştirir mi?
Silikon protezlerin asıl ve tek amacı göğüsleri büyütmektir. Bu sebeple sarkık göğüslere silikon taktırsanız bile göğüs ucu yinede aşağıda olacağı için pek de bir faydası olmaz.


Meme dikleştirme ameliyatı sonrası neler yaşanır?
Ameliyat sonrasında ilk 4 gün biraz ağrı ve sızı çekersiniz ancak merak etmeyin doktorunuz bu ağrılarınızı geçirecek belli ağrı kesici ilaçlar size verecektir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra 1 hafta evinizde dinlemeniz gerekir. Bu bir hafta içersinde göğüslerinizi zorlayacak hareketler yapmamaya, kollarınızı yanlara ve yukarıya doğru fazla açmamaya, yerden ağır bir şey kaldırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.


Meme dikleştirme ameliyatı için notlar:
• Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi yöntemi ile yapılır.• Meme dikleştirme ameliyatı 1 ila 2 saat arasında sürer.• Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz.• Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra ilk 10 gün içinde morluk ve şişlikler olabilir.
• Ameliyattan 4 gün sonra pansumanlarınız alınır.