Tırnak batması en çok gençleri tehdit ediyor

Turgut Özal Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Kömürcü, en sık rastlanan ayak sorunlarından birinin tırnak batması olduğunu, hastaların genellikle parmakta kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayeti ile doktora başvurduğunu söyledi. Kömürcü, ileri derecede batması olan hastalarda ayakkabı giymekte zorlanma, akıntıya bağlı çoraplarda kirlenme, iltihap ve abse görüldüğüne dikkati çekti. Tırnak batmasının genelde ayak başparmağında görülen tırnağın yumuşak dokuyu tahrişine bağlı iltihaplı ya da iltihapsız olabilen kronik yara olduğunu söyleyen Kömürcü, “En sık görülme dönemi ergenlik ve genç erişkinlik dönemidir” dedi.

 

Prof. Dr. Kömürcü, tırnak batmasına neden olan etkenleri ise şöyle sıraladı:

“Parmakların rahat olmadığı özellikle sivri burunlu ayakkabı kullanımı, tırnakları çok kısa ya da düz kesmek, törpülememek, tırnaklara alınan darbeler, ailede tırnak batması olan kişilerin olması, tırnak batması şikayeti olma ihtimalini artıran nedenlerdendir. Tırnak batmasını tırnağın mantar enfeksiyonu, yapısal anormallikleri ve tırnak etrafındaki dokunun iltihabından ayırmak gerekir. Çünkü bu durumlarda genellikle tırnak çekimi gerekmez. İlaç tedavisi yeterlidir.”

Tırnak batması tedavisinde tırnağın çekilmesinin gerekebileceğini ifade eden Kömürcü, “Yeni oluşmuş ve hafif batma şikayetleri olan hastalarda batan kısmın altına pamuk konularak tırnakla cilt arasında tampon bölge oluşturulur. İşlem sonrası konulan pamuğun günlük değiştirilmesi, hastanın tırnaklarını düz kesmesi, dar olmayan veya ucu açık ayakkabıları tercih etmesi tedavi başarısını anlamlı derecede artırır. İleri derecede şikayeti olan hastalarda ise tırnağın çekilmesi gerekir. Tırnak kısmen ya da tamamen çekilerek tırnak kökü kazınır, aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir ve komşuluğundaki anormal şiş doku çıkarılır. İşlem sonrası istirahat etmek faydalıdır. Hasta ilk birkaç gün pansumanı ıslatmamalı ve parmağına yük vermeden yürümelidir. İşlemden bir hafta sonraki kontrolde bir anormallik yoksa normal ayakkabı giyilebilir ve günlük rutin hayata dönülebilir. Tırnağın tekrar kesilecek kadar uzaması yaklaşık 3-4 ayı bulur” diye konuştu.