Vajinismusa 10 dakikada etkili çözüm!

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen, vajinismus tedavisinde uygulanan vajinal botoks yöntemi ile ilgili bilgi veriyor.

Botoksun vajinismus tedavisinde kullanımının olumlu etkisi, bilimsel çalışma olarak ilk kez Tahran Üniversitesi doktorları tarafından 2004 yılının Kasım ayında, kadın hastalıkları ve doğum dergisi Obstetrics & Gynecology Dergisi'nde yer aldı. Botoksun kronik kasık ağrısı veya ağrılı cinsel ilişki yakınması olan kadınlarda yararlı olduğunu gösteren ilk bilimsel çalışma ise Avustralya Sydney'de New South Wales Üniversitesi doktorları tarafından yine aynı dergide 2006 Ekim ayında yayınlandı.

Bu çalışmaları takiben uygulama ABD, Belçika ve İtalya gibi ülkelerle birlikte ülkemizde de kullanılmaya başlandı.

Alternatif tedavi botoks

Vajinismusun en önemli ve öncelikli tedavisi, altta yatan psikolojik bozuklukları ortadan kaldırmayı hedefleyen psiko-seksüel terapidir. Bunu destekleyen fizik tedavi yöntemleri ile hastanın vajen çevresinde istemsiz olarak kasılan kasları tanıması sağlanır.

Aynı sırada vajinal dilatörler yardımıyla deconditioning-desensitization (duyarsızlaştırma) gerçekleştirilir. Ancak bu tedaviden bir sonuç alamayan kadınlar veya bu tedavi yöntemini uygulamak istemeyen kadınlar için günümüzde botoks tedavisi bir alternatif oluşturur.

Tek seanslık uygulama

Vajen kaslarına tek seansta ve anestezi altında klinikte uygulanan botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetir. Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalar olmaz. Cinsel ilişkinin kendisi yukarıda belirtilen vajinal dilatörlerin görevini görür. Hasta çok duyarlı yaklaştığı cinsel birleşme olgusunu, rutin ve ağrısız olarak da yaşayabildiğini fark eder, hassasiyet kazanılmış bu konuda bir duyarsızlaşma kazanılır. Yapılan çalışmalara göre; botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinismus tekrarlanmaz.
Uygulama poliklinikte hafif bir sedasyon (uyutma) altında yapılır, ameliyathane gerektirmiyor. İşlem 10 dakika sürer ve 1 saat sonra hastalar yürüyerek işlerine veya evlerine gidebilir.


Herhangi bir yan etkisi yok

Çalışmalarda bugüne kadar bildirilmiş herhangi bir kalıcı yan etki bulunmuyor ve cinsel yaşamda çok iyi bir etkiye yol açması bekleniyor. Bilimsel çalışmalar, vajinismus kasık ağrısı ve ağrılı cinsel ilişkide, bu tedavinin çok etkin olduğu yolunda birleşiyor.

Etkisi yaklaşık 3-4 ay sürüyor

Botoksun kas gevşetici etkisi yaklaşık 3-4 ay sürüyor. 23 vajinismus hastası üzerinde yapılan ve 2004 yılında yayınlanan bir çalışmada, vajen kaslarına 1 seans botoks uygulanması sonucunda 18 hastada tam iyileşme (ağrısız ve başarılı cinsel birleşme) görülürken, 4 hastada hafif ağrı eşliğinde olmakla beraber; cinsel birleşmenin mümkün olduğu; sadece 1 hastanın 2. seans tedaviye gerek duyduğu görüldü.