Veranda veya Bahçenize Hangi Oturma Grubu Uygun?

Gereğinden çok eşya koymak, bu dinlenme alanını daraltır ve açık havada stres atmanızı zorlaştırır. Seçilen mobilyaların malzemesi, rahatlığı ve hava koşullarına dayanıklı olmaları da önemlidir. Farklı bahçe mobilyası modellerini inceleyerek sizin için en doğrusu hangisi olur, seçmeyi deneyebilirsiniz.

Bahçe için mobilya seçerken oturma grubunu yerleştireceğiniz alanın özelliklerini gözden geçirin. Üstü kapalı bir veranda için mi seçiyorsunuz yoksa oturma grubu bahçede açık alanda mı duracak? Güneşli günlerde gölgeliğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda bir bahçe şemsiyesi ya da kendinden gölgelikli mobilyalar düşünülebilir.

Genellikle havalar güzel olduğunda dışarı çıkarız ama güneşli günler olduğu gibi, yağmurlu ya da çok rüzgarlı günlere de hazırlıklı olmak gerekebilir. Yağmur yağdığında tüm oturma grubu kapalı mekana taşımak zorunda kalmamak için, suya dayanıklı bir oturma grubu seçebilirsiniz. Eğer güneşli mevsim bulunduğunuz bölgede kısa sürüyorsa, taşıması kolay, hafif malzemeden üretilmiş oturma grupları daha kullanışlı olur.

Söz konusu açık hava olunca elbette mobilyaların çok çabuk kirleneceği düşünülmelidir. Bu durumda oturma grubunu kolay silinen, minderli ise minderlerin kolayca çıkıp yıkanabildiği modeller arasından seçmeyi düşünebilirsiniz. Desenli yada renkli kumaşların çabuk solmaması için kaliteli ve güneşe dayanıklı kumaşlara yönelebilirsiniz.

Bahçe ya da verandayı ne amaçla kullanacağınız önemlidir. Eğe dışarıda yemek yenilecekse, kalabalık misafir gruplarını ağırlayacaksanız büyük ve uzun bir dikdörtgen masa kullanışlı olacaktır. Özellikle mangal düşkünü olanlar mutlaka rahat yemek yenilebilecek bir bahçe masası düşünmeliler. Eğer bahçenize büyük bir masa sığmıyorsa, bu durumda misafirli günlerde açılmak üzere, açılır kapanır bahçe mobilyalarını düşünebilirsiniz.

Kimi evlerde ise bahçe ya da veranda sadece ev halkı tarafından, arada bir dışarıda nefes almak için kullanılır. Bu durumda geniş bir oturma grubu yerine, amaca uygun daha ufak parçalardan oluşan bir takım düşünülebilir. Küçük bahçeler için büyük kanepe ya da sehpa yerine, tekli oturma grupları tercih edilmelidir. Masa sandalye takımı, bir bahçe için ilk akla gelen, en pratik oturma gruplarının başında gelir.

Oturma grubunun tarzını belirlemek için evinizin iç dekorasyonundan ilham alabilirsiniz. Evin içindeki tarzın dışa yansıtılması daha tutarlı bir görüntü oluşturur. Üstelik içeride bulunan aksesuarlar arasından  uygun olanları dışarıda da rahatça kullanabilirsiniz.

Dışarıda vakit geçirirken işin eğlence kısmı da unutulmamalıdır. Bahçeler bu amaçla üretilen mobilyalar için son derece uygundur. Yer minderleri, salıncak, puf ya da hamak benzeri bahçe mobilyalarıyla oturma grubunu hareketlendirebilirsiniz. Şezlonglar bahçede biraz uzanmak ve rahatlamak için ideal ürün gruplarındandır.

Yukarıdaki şezlonglar ilginç tasarımlarıyla şık ve bir o kadar da işlevsel. Birleştirerek kullanılabilir ve bu ürünlerle şezlongun yanına sehpa eklemek gibi bir derdin olmayacağı kesin!