Yeni işinizde ilk gün

Hayatın hemen her alanında olduğu gibi iş yaşamında da ilk izlenim kritik bir önem taşıyor. Eğer yeni bir işe başlıyorsanız, iş yerinizde geçireceğiniz ilk günlerde bırakacağınız olumlu ve iyi izlenim, size pek çok kapıyı aralayacak doğru bir başlangıç anlamına geliyor. İlk günleriniz çalışma arkadaşlarınızın sizin nasıl biri olduğunuza karar verdikleri ve izlenimlerini kayda aldıkları bir süreç. İş yerindeki herkesle tanıştığınız ilk günlerde bıraktığınız izlenim her zaman hatırlanacaktır. Doğru etkiyi yaratabilmeniz belki de gelecekte alacağınız terfiyi dahi etkileyecektir. Meraklanmayın, patronlarınız çoğu zaman ilk günlerden onları çok etkilemenizi beklemeyeceklerdir, bir alışma ve öğrenme dönemine ihtiyaç olduğunun onlar da farkındalar. Ancak bazı doğru hamlelerle harika bir izlenim bırakmanız mümkün.

Pozitif olun
Her durumda pozitif olmak işe yarayacaktır. Ekibin bir parçası olmak için duyduğunuz heyecanı onlara hissettirin ve iş dışındaki problemlerinizi dışarıda bırakın.

Profesyonel giyinin
Kurumsal giyinmeyi ve bir profesyonel gibi görünmeyi asla hafife almayın. İşe başladığınızda ekibiniz daha rahat kıyafetler giyiyor olsalar bile siz özen gösterdiğinizden emin olun.

Ekip ruhunuzu gösterin
bir ekibin parçasısınız. Ekipler sorunları ve başarıları paylaşırlar. Bundan mutlu olacağınızı onlara gösterin. İş arkadaşlarınızın isimlerini hızla öğrenin.

Soru sorun
Kimse sizden kimse mucize yaratmanızı beklemeyecektir. Başlangıçta bolca soru sorarak yardım istemekten çekinmeyin.

Girişken olun
Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde elinizi taşın altına koymaktan çekinmediğinizi gösterin.

Keşfedin
İşvereninizle ve iş yerinizle ilgili tüm detayları mutlaka öğrenin. Kurum kültürünü benimsemeniz çok önemli.

Dakik olun!
Tabii ki zaman zaman bazı bahaneleriniz olacaktır, hastalanabilir ya da geç kalabilirsiniz. Ancak özellikle ilk günlerinizde her gün zamanında işte olmaya büyük özen göstermelisiniz.

Dedikodudan uzak durun
Hiçbir dedikoduya karışmamaya özen gösterin. Dedikodu yapanlarla çok fazla vakit geçirmemeye çalışın.

Aktivitelere katılın
İş sonrası düzenlenen sosyal aktivitelere ya da spor faaliyetlerine mutlaka katılın. Bu sayede iş arkadaşlarınızla daha çabuk kaynaşabilirsiniz.

Az konuşun ve dinleyin
Dinlemek birinci kuralınız olmalı. Asla her şeyi biliyormuşsunuz gibi davranmayın ve çok fazla konuşmayın.

Nazik olun
İyi niyet ve nezaket kadar işe yarayan bir tutum yoktur. Herkese minnettarlığınızı göstermekten nazik davranmaktan ve teşekkür etmekten vazgeçmeyin.

Patronunuzu bilgilendirin
Patronunuz bir zihin okuyucu değil. Onu işinizle ilgili her konuda bilgilendirin. İşinizdeki ilk günlerde işinizi ve sizden bekleneni daha iyi kavramak için patronlarınızla toplantı organize etmekten çekinmeyin.

Son söz
En yeni eleman olarak birçok zorlukla karşılaşacağınızı bilin ve hazırlıklı olun. Elinizden gelenin en iyisini yapmayı hedefleyin. Kendinize güvenin.

kariyer.net